12
Gratias Tibi a studenti CGNR
Gratias Tibi a studenti CGNR

Letos počtvrté oceňovala nadace Člověk v tísni Cenou Gratias Tibi  mladé lidi, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti. Naše čtrnáctičlenná skupina studentů Církevního gymnázia Německého řádu „Babičkové“ byla porotou vybrána mezi laureáty letošního ročníku.  

Je večer 30. května 2017. Jsme tady - v pražském Kině Lucerna. V nádherném sále, „ na jehož pódiu stanuly stovky hvězd!“ a kde možná (kéž by! ale asi ne ...) staneme i my. Před námi - hlavy slavných: brejličkový režisér Jan Hřebejk, atletka Zuzana Hejnová, pod kloboučkem herečka Jitka Schneiderová, kousek dál bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová s ředitelem Člověka v tísni Šimonem Pánkem.

V sále se stmívá a na pódium vystupuje moderátorka Ester Janečková, aby nás provedla  večerem. Za ní postupně přichází významné osobnosti spolu s bývalými politickými vězni komunistického režimu. Zní spousta krásných slov, potlesku i hudby kapely KHOIBA.

A nakonec i zpráva, že jsme svou kategorii středoškoláků nevyhráli...

 ... navenek děláme, jako že nic, ale je nám to líto... Utěšujeme se, jak to jde: i to, že jsme vůbec tady, je přece velký úspěch! ...........  Nebo ne?

Večer plyne dál a známe už i vítěze nově zařazené Ceny O2 za vstřícnou a bezpečnou komunitu. Napětí opadá, cítíme, že už o nic nejde. Zbývá vyhlásit výsledek druhé letošní novinky, Ceny České televize, ve které vítěze vybrali diváci v on-line hlasování. Přichází Milan Fridrich, ředitel programu ČT, a s ním v této chvíli už opravdu neočekávaná věta:

„Vítězem se stal projekt ... Babičkové!“

...? ... Cože? ... COŽE!!! Jupííí! Jsme prostě šťastní. Na pódiu tři z nás přebírají ocenění i s poukazem na cestu do Štrasburku a děkují všem, kteří nás podpořili. My ostatní prožíváme čirou radost, za kterou stojí tiché myší klikání známých i neznámých členů našeho úžasného „fanklubu“.

 

O projektu:

Věková kategorie:  střední škola

Tematické zaměření:  Dobrovolnictví, Mezigenerační spolupráce, Sociální vyloučení, Stáří

Studenti poráží samotu - "adopce" jednotlivých seniorů studenty nižšího i vyššího gymnázia.

V rámci projektu Babičkové si studenti vybírají "své" babičky či dědečky z domova pro seniory Pohoda ve Chvalkovicích v Olomouci. Povídají si, naslouchají, předčítají, hrají si, sdílejí - vyplňují prázdný čas seniorů.

Kdo akci uskutečnil:  Hana Šmirková a Lucie Pokorná (vyučující Církevního gymnázia Německého řádu v Olomouci) a samotní studenti, kteří si po školou organizovaném Dnu dobrovolnictví vyžádali dlouhodobější spolupráci se seniory.