03

11.5.2015

29 Karlova studanka 2015  V neděli 10. května 2015 se v Karlově Studánce konala Slavnost svěcení pramenů, kterou se zahajovala místní lázeňská sezóna.
Slavnost, které se zúčastnili, mimo dalších hostů a náhodných návštěvníků, i familiáři Německého řádu, započala v devět hodin v Kostele Panny Marie Uzdravení nemocných, který v letech 1838 – 1840 nechal postavit jako místní duchovní centrum Řád německých rytířů, tehdejší majitel a zakladatel nově vzniklé lázeňské osady.
  Mši svatou celebroval J. E. Biskup Ostravsko – Opavské diecéze Msgr. František Václav Lobkowicz a spolu s ním, jako zástupce Československé provincie bratří Německého řádu, P. ThLic. Mgr. Norbert Jan Maria Hnátek OT, farář z Luké, farnosti spravované Německým řádem.
  Po závěrečném požehnání se všichni účastníci přesunuli průvodem k lázeňským pramenům, kde proběhlo jejich slavnostní požehnání a tak byla v Karlově Studánce lázeňská sezóna pro rok 2015 oficiálně zahájena.

  Lázně Karlova Studánka byly založeny velmistrem Maxmiliánem II. Františkem (nejmladším synem Marie Terezie). Jméno však dostaly po jeho následníku velmistru Karlovi Ludvíkovi, který lázně po stavební stránce významně pozvedl. Za první republiky Řád provoz lázní významně dotoval ze zisku řádových lesů, aby zde mohli být léčeni i nemajetní pacienti. Lázně slouží svému účelu dodnes a jsou hojně navštěvovány.

Fotogalerie...

Spot ČT1 z hlavního zpravodajství dne...