12

7.5.2015

zivot_ve_stinu_sibenice.jpg Dne 7. května proběběhla vernisáž výstavy "Život ve stínu šibenice", kterou až do 26. června hostí Křížová chodba Nové radnice na Dominikánském náměstí v Brně. Vernisáži předcházela tryzna v blízkém kostele sv. Michala za oběti druhého a třetího odboje.
 „Mnohým z těch, kteří se podíleli na porážce nacismu a dočkali se vytouženého míru, další totalitní režim, tentokrát komunistický, připravil tragický osud. Povinností nás současníků nyní je tuto nevýslovnou křivdu odčinit," prohlásil primátor města Brna Petr Vokřál.
 Výstava se skládá z více než stovky panelů s texty a fotografiemi a vitrínami s uniformami, doklady a vyznamenáními skutečných bojovníků proti fašismu, které následný komunistický režim vyhnal do exilu, zavřel do koncentračních táborů, uranových dolů či věznic nebo popravil. Výstavu doprovází 400stránková publikace. Autorem výstavy a publikace je cfr. Jan Kratochvil FamOT.
 Záštitu nad expozicí převzali prezidenti České a Slovenské republiky, arcibiskupové pražský a bratislavský, ministr kultury, primátor města Brna a další. V prosinci by ji měl hostit Pražský hrad.

 Mezi jinými pronásledováni a zavražděni nacistickým režimem z řad Bratří a sester domu panny Marie v Jeruzalémě /Německého řádu/ byli: Pater Heribert Kluger † 1945 koncentrační tábor Dachau, Sr. Irmagardis Šmucková †koncentrační tábor Osvětim a další. Následující komunistický režim mimo jiné pronásledoval a odsoudil za vlastizradu a vyzvědačství pro udržování nedovoleného spojení s velmistrem Řádu, ukrývání řádového majetku a tím přípravu na život v ilegalitě - provinční představenou sr. Anežku Witkovou 15 let vězení, P. Jindřicha Stuchlíka 12 let vězení a další řádové členy...

 

Fotogalerie...